SEO optimalizace, mocný nástroj internetového marketingu

SEO, neboli Search Engine Optimization, česky optimalizace pro vyhledávače, je činnost, jak už název sám napovídá, spočívající v úpravě webových stránek takovým způsobem, aby jejich obsah a forma odpovídala požadavkům webových vyhledávačů a stránka se tak dostala na lepší (vyšší) pozici ve vyhledávání. Díky lepší pozici ve výsledcích vyhledávání získává stránka vyšší návštěvnost a její provozovatel má tak větší šanci na oslovení co největšího počtu lidí.

Jak vyhledávač hodnotí stránku?

Vyhledávače používají na hodnocení každé konkrétní stránky různé algoritmy. Některé z nich jsou všeobecně známy, jiné však drží provozovatelé vyhledávačů v přísném utajení, a to z důvodu co možná nejobjektivnějšího řazení výsledků vyhledávání. Obecně ale víme, že web má šanci se dostat na vyšší pozice například v případě, kdy na něm uživatel má možnost najít kvalitní a správně strukturovaný obsah, nebo když na web vede množství zpětných odkazů odjinud.

Jaké známe SEO metody

Úkolem SEO je udělat web tak, aby se líbil právě automatizovaným algoritmům vyhledávačů. Dosáhnout lepších pozic se dá řadou metod.

  • Unikátní obsah –  stránka by měla mít kvalitní textový obsah, hlavně však unikátní. Pokud budete texty jen kopírovat odjinud, svému webu tím nepomůžete, naopak. V ideálním případě má být obsah denně aktualizován a doplňován.
  • Správné používání nadpisů a titulků – vyhledávače posuzují hodnotu webu i podle správného používání nadpisů. Je důležité, aby měl hlavní nadpis hodnotu h1, podnadpis hodnotu h2 a tak podobně. Pokud nadpisy tvoříte pouze zvětšením písma, případně zvýrazněním, u vyhledávačů neuspějete. Důležité je též popisovat vložené objekty, jako je grafika či tabulky.
  • Krátká a srozumitelná adresa URL – pokud je URL adresa krátká a čitelná, to znamená, že z adresy dané stránky můžeme zjistit, jaký je její obsah, ocení to nejen vyhledávače, ale i samotní čtenáři. Jako příklad špatné adresy můžeme uvést třeba www.domena.cz/aofve658494agra, naopak dobrá adresa je například www.domena.cz/jak-zhubnout-jednoduse-rychle.
  • Budování zpětných odkazů – čím více odkazů z jiných webu odkazuje na vaši stránku, tím lépe. Google tuto hodnotu nazývá PageRank, Seznam.cz pak S-Rank. V současné době je důležité, aby byly zpětné odkazy budovány na stránkách, které tematicky souvisejí s vaším webem. Pokud motáte jablka s hruškami, zpětný odkaz nebude mít takovou váhu.
  • Aktivita na sociálních sítích – pokud je váš obsah šířen na sociálních sítích a lidé o něj jeví zájem, komentují ho a sdílejí, vaší stránce to pomůže více, než zmiňované zpětné odkazy.

Buďte čestní a nepodvádějte, nevyplácí se to

Kromě výše zmíněných způsobů SEO optimalizace existují i způsoby, které nejsou etické a nemají dlouhodobý účinek. Řadíme mezi ně například spam, kdy autor stránek rozmisťuje odkazy na svůj web různě po internetu, uvádí ho v různých diskuzích, fórech a podobně. To mu sice může krátkodobě pomoci, vyhledávače však toto jednání brzy odhalí a stránku potrestají opětovným pádem do spodních příček výsledků vyhledávání. Mezi další nekalé metody pak patří skrytý text na stránce. Tato taktika spočívá v tvorbě textu s opakujícími se klíčovými slovy, který pak autor schová na svém webu, buďto ho skryje pomocí CSS, nebo ho zobrazuje tak malým písmem, že si ho návštěvník nevšimne. Aby této metodě vyhledávače zamezily, stahují si i kaskádové styly webu, díky čemuž vidí stránku tak, jako běžný návštěvník. A pokud zjistí rozpor v těchto dvou pohledech, stránku opět penalizují.